wesela-plener

 

ŚLUB W PLENERZE

Zobacz w galerii ..
Jako jeden z nielicznych Ośrodków organizujących Przyjęcia Weselne posiadamy możliwość organizacji tzw. „Ślubu w Plenerze”, który odbędzie się w pięknej wybranej scenerii na terenie naszego Ośrodka „Dwór Zawiszy”.

W świetle nowych przepisów prawa dotyczących zmian w procedurach zawierania związków małżeńskich, tj. Ślubów Cywilnych i Konkordatowych, gwarantujemy kompletne przygotowanie oraz przeprowadzenie Ślubu Cywilnego jak i efektywną pomoc w organizacji oraz przeprowadzenie Ślubu Konkordatowego (Kościelnego) w plenerze na terenie naszego Ośrodka.

Wiele Młodych Par głowi się nad tym, co zrobić, aby ich ślub na zawsze zapadł w pamięci gości weselnych, był oryginalny i wyjątkowy. Rozwiązanie z pozoru wydaje się być proste – zorganizować ślub w plenerze, przenieść ceremonię z murów kościoła lub urzędu stanu cywilnego w otwartą przestrzeń lub na przykład do wnętrza zabytkowego dworu. Jesienny lub letni ogród, romantyczna alejka w parku, brzeg morza czy jeziora – to scenografia jakby rodem z amerykańskiego filmu. Jednak zwyczaj organizowania ślubów pod chmurką coraz lepiej przyjmuje się na naszym, rodzimym gruncie. Dla wielu nowożeńców to urzeczywistnienie marzeń. Co prawda są to ceremonie, które nie idą w parze z tradycją, ale mimo to, z roku na rok, więcej par decyduje się na taki właśnie ślub. Jednak jest to rozwiązanie łatwe tylko z pozoru, gdyż organizacja ślubu w plenerze wymaga większego nakładu pracy oraz formalności, których trzeba dopilnować. Tak, jak w przypadku ślubów tradycyjnych, tak też w przypadku ślubu w plenerze, najpierw Państwo Młodzi podejmują decyzję , czy ma to być ślub kościelny czy cywilny.

Jeśli myślimy o ślubie kościelnym lub konkordatowym, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to bardzo duże wyzwanie. Kodeks prawa kanonicznego zabrania bowiem udzielania ślubu poza kościołem, w miejscach niewyświęconych:

„Kan. 1115 Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów (narzeczonych) posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt ….. Za zezwoleniem własnego ordynariusza (biskupa) albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej (czyt. w innej parafii).

Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między strona katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza. Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.”

Owszem, istnieje zapis o „wyjątkowych okolicznościach”, dzięki którym można odstąpić od takiej reguły, ale wciąż nieczęsto zdarza się, aby dzięki niemu władze kościelne spojrzały przychylniej na naszą prośbę. Z podaniem o takie pozwolenie należy wystąpić do biskupa, przy czym należy znaleźć i podać konkretny powód, dla którego chcemy wziąć ślub na przykład w plenerze i musi być on dużo ważniejszy niż to, że podobają nam się rosnące w nim kwiaty.Na rozpatrzenie takiej prośby, bez gwarancji, że uzyskamy zgodę, możemy czekać nawet rok. Jeśli nie mamy tyle czasu, możemy zdecydować się na przykład na ślub poza kościołem, ale w małej, przytulnej kapliczce, na przykład w parku lub w górach. W lepszej sytuacji są osoby, które w rodzinie mają księdza lub przyjaźnią się z osobą duchowną. Im łatwiej jest uzyskać zgodę na ślub w plenerze i zazwyczaj otrzymują ją dużo szybciej W innym przypadku prosimy o kontakt z nami, tj. z „Dworem Zawiszy” gdyż w tym przypadku możemy zaoferować konkretną i efektywną pomoc.

Jeśli nasza prośba o pozwolenie na ślub poza murami kościoła nie zostanie pozytywnie rozpatrzona, możemy to sobie wynagrodzić na przykład organizując wesele „pod chmurką”.

Ślub cywilny w plenerze

W przypadku organizacji ślubu cywilnego w plenerze również czeka nas więcej przygotowań, ale uzyskanie zgody na taką ceremonię jest nieporównywalnie łatwiejsze. Kwestię ślubów cywilnych w plenerze reguluje „Prawo o aktach stanu cywilnego”.

Pkt.3: “Jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem stanu cywilnego”.

Kiedyś „uzasadnione przyczyny” rozumiane były jako ciężka choroba jednego z nowożeńców (wtedy ślub udzielany był w szpitalu) lub jeśli na przykład Pan Młody skazany prawomocnym wyrokiem sądu odsiadywał wyrok. Wtedy ceremonia odbywała się w więzieniu. Dziś zapis ten jest interpretowany nieco luźniej.

Przygotowania do ślubu cywilnego w plenerze należy zacząć wcześniej, niż do ślubu standardowego, gdyż wydłuża się czas potrzebny urzędnikom na przygotowanie odpowiednich dokumentów. W piśmie skierowanym do kierownika urzędu stanu cywilnego podajemy „uzasadnioną przyczynę”, którą może być na przykład to, że wybrane przez Was miejsce wiąże się ze wspólnym hobby albo ważnym wydarzeniem, które miało miejsce w przeszłości. Zwracamy się również z prośbą o oddelegowanie urzędnika na ślub w plenerze i dołączamy zgodę właściciela terenu lub obiektu, w którym ma się odbyć ceremonia. Pamiętajmy, że wybrana przez nas sceneria nie może obrażać powagi Urzędu Stanu Cywilnego a także, że musi się w niej znaleźć miejsce na odpowiednie wyeksponowanie godła państwowego. A jak wygląda cena opłat za ślub cywilny w plenerze? Kosztuje on tyle samo, musimy natomiast pokryć koszty dojazdu i powrotu pracownika urzędu, który będzie udzielał nam ślubu.

Ślub w plenerze – porady praktyczne

Pamiętajcie, że zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej konieczne jest zapewnienie sobie „dachu” nad głową, na przykład w postaci altany lub specjalnych, eleganckich namiotów, które wyposażone są w drewnianą podłogę, nagrzewnice, a nawet żyrandole. Świetnie, jeśli pogoda dopisze, ale jeśli nie, musicie mieć plan B. Ani na Was, ani na urzędnika (księdza), ani także na gości nie może przecież padać deszcz. Pamiętajcie, aby miejsce, w którym będziecie siedzieli Wy oraz osoba udzielająca ślubu, było dobrze widoczne. Zaaranżujcie też miejsca siedzące dla Waszych gości. Nie mniej istotne jest także odpowiednie nagłośnienie oraz muzyka towarzysząca ceremonii, jak również wystrój: kwiaty przy ołtarzu, dywan prowadzący do miejsca ślubu oraz inne dekoracje. Przygotowując się do tak specyficznej ceremonii, jeśli chcecie uniknąć niemiłych sytuacji, musicie brać pod uwagę wskazówki dawane przez urzędnika lub księdza.

O tym wszystkim pomyśleliśmy już wcześniej, dlatego w naszym Ośrodku „Dwór Zawiszy” znajdziecie wszystko, aby uroczystość udała się w stu procentach.

Ślub w plenerze to wiele przygotowań i pracy, ale chyba warto się poświęcić i sprawić, aby był on jak najbardziej wyjątkowy i niepowtarzalny. Zwłaszcza, jeśli chcemy, aby ten najważniejszy dla nas dzień w życiu był też dniem niezapomnianym dla naszych gości, a ceremonia zapierała dech zarówno w ich, jak i naszych piersiach,

– czego życzy Wam z całego serca „Dwór Zawiszy”.