Okolice

1. WYJĄTKOWE POŁOŻENIE OŚRODKA:

Jak już pisaliśmy powyżej nasz Ośrodek położony jest na skraju miejscowości Dylaki wśród bogatych we florę i faunę oraz pełnych dzikiej zwierzyny lasów „Parku Krajobrazowego Bory Stobrawskie”. Wychodząc lub wyjeżdżając od nas nie trzeba przechodzić przez drogę lub inne zabudowane tereny aby znaleźć się na łonie leśnej i wodnej natury. Bezpośrednia bliskość (1 km) Dużego Jeziora Turawskiego oraz pozostałych Jezior Turawskich (4 km) stwarza możliwość korzystania z uroków akwenów oraz sportów wodnych. „Duże Jezioro Turawskie” o łącznej powierzchni: 24 km kwadratowych, cechuje się wyjątkowo przepięknym położeniem: otoczone jest w całości lasami sosnowymi, posiada piaszczyste plaże oraz grupy wydmowe. Jezioro jest też siedliskiem unikalnego ptactwa wodnego oraz najlepszymłowiskiem sandacza w Polsce. Większość terenów brzegowych od strony naszego Ośrodka to dziewicze i dzikie zakątki gdzie rzadko można spotkać innych ludzi. (www.turawa.com.pl , www.wrotaopolszczyzny.pl). Graniczące bezpośrednio z naszym ośrodkiem przepiękne, urozmaicone trasy rowerowe jak i dziewicze lasy, łąki, dzikie plaże, mokradła i brody sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi w trakcie jazd konnych, na Quad’ach, na rowerach oraz podczas pieszych wędrówek.

2. MIKROKLIMAT:

Z uwagi na obecność potężnego i jednego z największych w naszym kraju scalonego kompleksu Borów Sosnowych nasz Ośrodek leży w strefie specyficznego i leczniczego mikroklimatu. Już dawno stwierdzono że Bory Sosnowe są typem środowiska oddziałującym leczniczo na choroby układu oddechowego. Substancje lotne, poza silnym działaniem dezynfekcyjnym, obniżają ciśnienie krwi i wpływają tonizująco na układ nerwowy ( patrz; Wikipedia – Bory Sosnowe). Występujące w tym środowisku lecznicze Fitoaerozole w tym duże nasycenie pozytywnym Ozonem wpływają  korzystnie na ogólne samopoczucie oraz leczą nie tylko schorzenia oskrzeli, płóc, górnych dróg oddechowych ale również choroby układu krążenia.

3. JURA PARK :

W bezpośrednim sąsiedztwie (10 km, -w miejscowości; Krasiejów) znajduje się również: JuraPark.

Jest to unikalny w Polsce i w Europie teren odkryć szczątków kopalnych Dinozaurów i jednocześnie największy w Polsce Park Nauki i Rozrywki (www.juraparkkrasiejow.pl) z mnóstwem wyjątkowych atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

4. INNE ATRAKCJE w bezpośredniej OKOLICY:

a. „Najstarszy w Europie Most” – zabytkowy żelazny most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku. Wybudowany w 1827 roku jest najstarszym w Europie kontynentalnej żelaznym mostem wiszącym. Restaurowany w 2014 r. : 7 km

b. „Stawy Poliwoda” – zespół łowisk i stawów rybnych (około 50 akwenów wodnych): 3 km

c. „Promenada Turawska”: liczne ośrodki wypoczynkowe oraz dyskoteki przy Dużym Jeziorze Turawskim: 4 km

d. Jeziora; „Średnie”, „Małe” w Turawie, „Srebrne” w Osowcu: (od. 2-8 km)

e. „Spływy Kajakowe” na rzece Mała Panew: 7 km

f. „Loty lekkim Samolotem” po okolicach: 7 km

5. BLISKOŚĆ MIAST

Odległość do:

– Opola (Stolica Śląska Opolskiego, jedno z 3 najstarszych miast w Polsce, liczne zabytki, kościoły i pomniki kultury) : 25 km,

– Ozimka: 7 km, Turawy: 8 km, Promenady przy Jeziorze: 3 km